Vrozené pohybové souhry lze využít v jakékoli lekci a jinak tomu nebude ani u fyziojógy s Václavem Rázlem, který je autorem ideomotorické terapie. Vzácný host, jenž k nám opět zavítá 8.10.2022 nás zasvětí jak to s těmi pozicemi (asánami) vlastně je. Přihlášky a více info zde: https://fyziofitness-cernosice.cz/kurzy/fyziojoga/

Více o kurzu: Je jóga pro naše tělo zdravá nebo naopak nevhodná? Pomáhá při problémech se zády, nebo naopak stav zhoršuje? No jak kdy a jak s kým. Tento propracovaný systém různých poloh je vždy takový, jak ho vnímá a cítí ten, kdo ho provádí.
Pokud je toto cvičení prováděno přirozeně, a vyhneme se tedy pokynům typu „vytahování hlavy v prodloužení páteře, stahování lopatek dolů“ apod., tak je přínos pro naše zdravé klouby a držení těla značný.
V případě, že lektor nevnímá vrozené svalové souhry, může nastat velký problém. Při tomto druhu posilování a uvolňování svalů se dostáváme do krajních poloh a jakákoliv nepřirozenost může znamenat pro naše klouby značné riziko! Nikdy se nezaměřujeme jen na některou část našeho těla, ale vždy ovlivňujeme celý systém.
To pozitivně ovlivní kvalitu dýchání. Tradiční jóga dech neznásilňuje, ale vnímá. Je to totiž barometr ideálu nastavení těla. Pokud se napřimuje páteř a svalové řetězce na pohybu harmonicky spolupracují, tak se automaticky a spontánně rozvíjí hrudník.
Staří jogíni pravděpodobně většinu poloh odkoukali od dětí a udělali dobře. Zdravé malé děti se pohybují podle přeprogramovaných programů a vše řídí náš mozek. A ten to umí mnohem lépe než my.
Budeme tedy vnímat pokyny vycházející přímo z nás a nebudeme soupeřit s vlastním tělem.

Lektor: Václav Rázl

Za dlouhá léta, kdy se pohybuje kolem sportu, si prošel všemi možnými způsoby pohybu.

Od roku 1974 členem zápasnické oddílu Rudá hvězda Praha. Za 14 let působení na zápasnické žíněnce se setkal se všemi známými metodami silového a kondičního tréninku. Jako člen reprezentace přišel do kontaktu s nejlepšími trenéry v tomto sportu.

Po ukončení aktivní činnosti se několik věnoval nesoutěžní kulturistice a pak se začal plně věnovat fitness. Po vážných zdravotních problémech, které měly přímou souvislost s dlouhými léty ve vrcholového sportu, začal od základu měnit způsob pohybu. Naučil se jinak stát, sedět, chodit. Pozoroval spontánní pohyb dětí, objevoval zákonitosti vrozené motoriky a učil se od nejlepších.

Za nejplodnější spolupráci považuje setkávání s doktorem Čumpelíkem. Veškeré tréninky, ať silově zaměřené, kondiční, nebo z důrazem na odstranění svalové nerovnováhy a bolestí musí být pro tělo zdravé a prospěšné. To je hlavní motto jeho tréninků. Ideální pohyb je podle vrozených souher, pokud je poznáme a pochopíme, vše se zlepšuje, v opačném případě budeme neustále hasit problémy.